Sokolská kapka krve

Hlavní stránka / Aktuality / Sokolská kapka krve

1.3.2021

Sokolská kapka krve Již sedmým rokem pořádá Sokol dobročinnou akci Sokolská kapka krve na podporu dárcovství. V dnešní době je to o to naléhavější, neboť krev od dárců s protilátkami proti nákaze covid-19 může pomoci léčení.

Do Sokolské kapky krve se může zapojit každý člen Sokola, nečlenové ale určitě odmítnuti nebudou. Darovat krev lze v některé z trnsfuzních stanic, viz darovanikrve.cz nebo darujukrev.cz. Důležité je dodržovat obecná pravidla pro darování krve, především maximální počet odběrů.
Krev může darovat každý člověk dlouhodobě žijící v ČR splňující tyto podmínky:
● věk 18–65 let;
● váha min. 50 kg;
● netrpí závažnějším onemocněním, kdy by odběr krve mohl ohrozit jeho zdraví;
● nepatří mezi osoby s vyšším rizikem výskytu vybraných infekčních chorob (AIDS, žloutenky) nebo tyto choroby neprodělal;
● netrpí chronickým onemocněním (např. cukrovkou, epilepsií apod.).

Pokud byl očkován proti COVID-19 - dárce je vyřazen:
● 7 dní po každé dávce (vakcíny Pfizer/BioNTech, Moderna, Novavax, Sanofi),
● 28 dní po každé dávce (vakcíny Astra Zeneca, Johnson&Johnson)

Z dárcovství je ale dočasně vyloučen dárce v těchto případech:
● covid-19 pozitivní bez příznaků;
● v posledních 14 dnech byl v některé zemi označené ve vztahu ke covid-19 na „semaforu“ jako oranžová, nebo v posledních 28 dnech v zemi „červené“. Aktuálně platný “semafor” najdete na stránkách MZČR;
● je v karanténě (do ukončení karantény), nebo byl v těsném kontaktu s osobou v karanténě či izolaci (do skončení karantény či izolace).

Podrobné informace o Sokolské kapce krve najdete zde.
O svých krvavých darech k započtení za TJ Sokol Radotín prosím dejte vědět jednateli Ondřeji Mikovi na info@sokol-radotin.cz.